What you need to know about COVID-19 safety at our events. Learn More

Baroque on Beaver Musicians

Robert Nordling Lectures

About Baroque

Each summer from the last weekend of July through the first weekend of August, the Baroque on Beaver Festival presents world-class orchestral, chamber, and vocal performances on the most remote inhabited island of the Great Lakes. In 2022 the Festival celebrates 21 years of bringing classical music to Beaver Island. Baroque on Beaver is the signature event of the Beaver Island Performing Arts Alliance (BIPAA).

For information about the mission and programs
visit the BIPAA page here→

BIPAA-Logo

Musicians

Ensembles of the Baroque on Beaver Festival

The Festival Orchestra
The centerpiece of the festival is composed of professional performers from Michigan (Grand Rapids Symphony, Michigan Opera Theatre, Ann Arbor Symphony, West Michigan Symphony, Midland Symphony, Traverse Symphony), the Great Lakes region (Indianapolis Symphony, South Bend Symphony, Fort Wayne Philharmonic), the United States, and worldwide.

The Festival Chorus
Singers from Michigan and beyond join to create the Festival Chorus, which features its own concert and appears with the Baroque on Beaver Festival Orchestra to perform major works for chorus and orchestra.

Chamber ensembles feature prominently throughout the week at Baroque on Beaver, with performances by string quartets, woodwind quintets, brass quintet, and other mixed ensembles.

Festival Orchestra 2022

Robert Nordling (2010)
Music Director and Principal Conductor
Sponsored by Paul & Anne Glendon

First Violin
James Crawford (2017), Concertmaster
Sponsored by Beaver Island Boat Company

David Reimer (2013), Assistant Concertmaster
Adam Liebert (2016)
Connie Markwick (2010)

Second Violin
Jenna Buchner (2015), Principal
Sponsored by Sharon & Louis Nemser
Abderrahman Anzaldua (2013)
Kimia Ghaderi (2021)
Marla Smith (2011)

Viola
Arturo Ziraldo (2021), Acting Principal
Sponsored by Robert & Lois Nordling Sr.
Dilek Engin-Stolarchuk (2014)
Kim Teachout (2018)
Ann Schoelles (2011)

Cello
Andrea Yun (2013), Principal
Sponsored by Nadra and Narhyn Johnson
in memory of Naomi Snavely Lather

Andrew Plaisier (2021)
Elizabeth Bert (2010)
Zachary Boyt (2011)

Bass
Mark Buchner (2015), Principal
Sponsored by Lipari Foods

Robert Johnson (2017)

Flute
Leslie Deppe (2009), Principal
Sponsored by Fresh Air Aviation
Laura Schipper (2011)

Oboe
Jennet Ingle (2020), Principal
Sponsored by Jim Gavelek & Taffy Raphael
in memory of Jean B. Raphael
Aaron Wilbert (2022)

Clarinet
Andrew Sprung (2018), Principal
Sponsored by Emily Ruddell
Steve Landane (2009)

Bassoon
Mark Ortwein (2019), Principal
Sponsored by Olson Construction

Deanna Erwin (2013)

Horn
Kurt Civilette (2015), Principal
Sponsored by Ward & Rebecca Bentley

Lisa Honeycutt (2005)

Trumpet
Pamela Smitter (2021), Principal
Sponsored by Tom & Barb Welke

Matt Taton (2015)

Trombone
Joseph Radtke (2012), Principal
Sponsored by Paul & Anne Glendon

Tuba
Jerry Young (2021), Principal
Sponsored by Bev and Larry Seiford

Keyboard
Dorothy Vogel (2018), Principal

Percussion
Timothy Mocny (2011), Principal
Sponsored by DeDe Fitch

Harp
Elizabeth Wooster Colpean (2021)
Sponsored by Louis Post & Clare Collins

On Leave
Batya MacAdam-Somer (2016)
Michael Hall (2014)
Mezraq Ramli (2018)

Festival Chorus 2022

Kevin Simons (2009), Choral Director
Sponsored by Myles & Sally Rehkopf

Sarah Todd (2016), Accompanist
Sponsored by Emily Ruddell

Barb Almli (2011)
Karen Albert (2019)
Peter Amster (2006)
Thaddaeus Bourne (2019), section leader
Karen Cook (2019), section leader
Matthew Cook (2021)
Peg Curley (2018)
Annette Dashiell (2002)
Maureen Delaney-Lehman (2014)
David Horwath (2021)
Jeanne Howell (2002)
John Jansson (2019)

Jack Kelly (2003)
Tammey Kikta (2010)
Jonathon Lovegrove (2019), section leader
Lisa Mays (2016)
Erika Lawson-Morrison (2019), section leader
Steven Naylor (2018)
Louis Nemser (2019)
Jeanne Petersen (2014)
Don Taylor (2009)
Pierce Tyndall (2021)
Tiffany Wika (2018)

Chamber ensembles

Beaver Island String Quartet

James Crawford, violin
Jenna Buchner, violin
Michael Hall, viola
Andrea Yun, cello

Beaver Island Brass Quintet

Pamela Smitter, trumpet
Matt Taton, trumpet
Lisa Honeycutt, horn
Joe Radtke, trombone
Jerry Young, tuba

Emerald Isle Woodwind Quintet

Leslie Deppe, flute
Jennet Ingle, oboe
Andrew Sprung, clarinet
Kurt Civilette, horn
Mark Ortwein, bassoon

Donegal Bay Woodwind Quintet

Laura Schipper, flute
Mezraq Ramli, oboe
Steve Landane, clarinet
Lisa Honeycutt, horn
Deanna Erwin, bassoon

Festival Staff

Director
Matthew Thomas

Music Director and Principal Conductor
Robert Nordling

Choral Director
Kevin Simons

Operations Director
John Van Patten

Audio Engineer
Ryan Wert

Music Librarian
Laura Schipper

Piano Technician
William Schneider

Scroll to Top